Trabant tuning hzilag 5
2005.05.24. 15:00
A Sachsenring Gyr Sportosztlya a Trabant-tulajdonosok kvnsgra nyilvnossgra hozta a P-80 tpus motorok teljestmnyfokozsnak receptjt. Tapasztalatom szerint ezek a tbb lert, jobb gyorsulst, nagyobb sebessg elrst jelent technikai mdostsok nem csupn azokat rdeklik, akik Trabant-kocsijukkal tra- vagy rallye-versenyeken kvnnak rszt venni. Szmos Trabant-tulajdonos fordult mr hozzm azzal a krdssel, hogyan tudn motorjnak teljestmnyt nvelni. Az itt kzlt gyri anyag tanulmnyozsakor megllaptottam, hogy az autsok j rsze valban sajt maga elvgezheti ezeket az talaktsokat, amelyek nem kvnnak klnleges anyagokat, specilis szerszmokat. Annl gondosabb s pontosabb munkt ignyelnek, teht hozzrts, gyakorlat nlkl nem tancsos ksrletezni. Tovbbi alapfelttel pedig, hogy a nvelt motor- s menetteljestmny rdekben klns gondot kell fordtani a kocsi futmvre s fkberendezsre.
Most pedig rtrek arra, hogy mit vrhatunk a 600-as Trabant-motortl a sikeres beavatkozs utn. Elszr is azt, hogy 23 DIN ler helyett 4400-4800 fordulatnl 31 DIN lerre nvekszik a teljestmny. A legnagyobb sebessg pedig 100-rl 120 km/rra vltozhat. A fenti cl elrse rdekben szksges mdostsokat a gyriak vlemnye szerint az jabb, a 60-250-00l motorszmtl jelzett blokkoknl egyszerbb elvgezni:
FORGATTYSHZ
A szvcsatorna a forgattyshz fels rszben 28 mm tmrj, majd leszkl 26 mm-re. Ezt a leszktett rst 28 mm tmrre szksges nvelni, mintegy 50 mm hosszban, gy, hogy az eredeti bemlrs fel a sima tmenetet kikpezzk (1. bra). A bemlrseket a forgattystrben a forgsirnyban 2 mm-reI megnyjtjuk az eredetei kontr megtartsa mellett. (Figyeljnk arra, hogy a csatornk forgtrcsk fel es peremt gondosan lesorjzzuk.) A csatornk megmunklsnl teljesen sima fellet kel kell nyerni. Nem szabad les sarkoknak vagy az tmenetekben trseknek akadlyozni az ramlst. A szvcsatornt, valamint a forgattyshz bels rszt, a forgtrcsa felfekv lapjnak kivtelvel - ugyancsak polrozni kell.

1., 2. bra
FORGATTYSTENGELY
A szria P-80-as motorba a 60-250-001 motorszmtl kezdden egy erstett hajtkarcsapgyam forgattystengelyt ptenek. (Amennyiben mg az elz tpus forgattystengely van az talaktand motorban, akkor a nagyobb terhels miatt rvidebb lettartammal kell szmolni. Ajnlatos teht ez esetben a megerstett hajtkarcsapgyas forgattystengelyt bepteni, amelynl kosaras, 49 mm tmrj dupla grgsort tallunk.) Az j tpus forgattystengely 49 mm tmrj hajtkarcsapgya miatt az egyes motorok forgattyshznl az brn jelzett 122 mm-es sugarat 124 mm-re kell nvelni. (A 601-57-312-es motorszmtl azonban mr a megnvelt [124 mm] belster forgattyshzat alkalmazta a gyr.) Arra viszont minden esetben gyeljnk, hogy a dugattycsapszeg knnyen forogjon a rgztett perselyben.
HENGER
A hengerek tmlcsatorninak keresztmetszett s a kipufognyls magassgt kell megnvelni (2. bra). Az tmlcsatornk keresztmetszett a hengerfurat fel es rszen nagyobbtjuk oly mdon, hogy az alumniumfelntst v formban dolgoztuk ki. A csatornk fellett ugyancsak tkrfnyesre polrozzuk. Az tmlcsatornk bemlsi szge s az ablak nagysga vltozatlan marad. A kipufognylst azonban a henger fels peremtl mrve 49 mm magassgig szksges kireszelni, s a gyrtrsek elkerlse rdekben ott is vformkat alaktsunk ki. A mdostott kipufognylst ugyancsak polrozzuk, de annak szlessgn vltoztatni nem szabad. Mg taln csak annyit, hogy munka kzben gondosan vdjk a hengerfuratot, nehogy az megsrljn.
DUGATTY-HZAGOLS
A dugattyk magasabb hterhelse miatt j motornl a beptsi hzagot nvelni kell 0,025 mm-rl 0,035-0,040-re. Ezt a hengerek hnolsval rjk el. a dugattyn vltoztatni egybknt sem szabad. Egy jl bejratott motornl azonban 4-5000 km utn a hnols - hengercsiszols - mr nem szksges.
FORGATTYSHZ- S HENGERTALP-TMTS
A forgattyshz osztfelleteit s a hengertalpat tiszttsuk meg minden szennyezdstl. Vkonyan felvitt, szntelen nitrolakkal vgezzk el a tmtst oly mdon, hogy az osztskok kz vkony selyemfonalat (gpselyem) helyeznk el, majd az sszefog csavarokat meghzzuk. Ehhez viszont felttlenl nyomatkkulcs szksges: M10-es csavarokat 3,5-4 mkp, M8-as csavarokat 1,8-2 mkp ervel kell meghzni.
HENGERFEJ
A srtsi viszonyt 1:9-re kell nvelni. Ehhez a hengerfejeket kell mdostani (3. bra). A hengerfejek felfekv felletbl 2,7-2,8 mm-t eszterglunk le, hogy a megkvnt (38,5-39,5 cm3) kapjuk meg. A trfogat-ellenrzst felszerelt llapotban kell elvgezni, oly mdon, hogy a dugattyt fels holtpontra lltva, a robbanteret a gyertyamenet aljig olajjal feltltjk. A megengedett max. elrs a kt hengerfej kztt 0,5 mm lehet.

3.bra
HENGERFEJTMTS
A hengerfejtmtseket a jobb hats elrsre 0,5 mm-es lgy vrsrzlemezbl ksztjk.
PORLASZT
A szriaszeren alkalmazott 28 HB-2 jelzs porlaszt a kvetkezkben vltozik: A porlaszt levegtlcsrnek tmrjt 23-rl 24 mm-re esztergljuk. A 28 HB 2-2 tpus porlaszt levegtlcsre kiszerelhet, a 28 HB 2-3 tpus azonban a levegtlcsrrel egybe van ntve. Ezrt a 28 HB 2-3 porlasztnl az egybenttt porlaszthzat kell 24 mm tmrjre eszterglni. (Igyekezznk a lehetsg szerint a levegtlcsr formjt a bvts ellenre megtartani.)
A fkpadi jratsoknl a kvetkez fvkanagysgok bizonyultak megfelelnek: Ffvka: 125, kiegyenlt levegfvka: 100. Ez a bellts azonban nem minden motorra rvnyes, mert a teljestmny nagysgtl fggen vltozik az idelis keverk-kpzs. A szivat s az resjrat fvki azonban vltozatlanok. A levegszrn vltoztatni cltalan, de a levegszr tisztasga itt klnsen fontos.
PORLASZTBELLTS
A prbaton megllapthatjuk, hogy a motor teljes terhelsnl magas fordulaton csrg-e. Ha igen, akkor ebben a tartomnyban az zemanyag mennyisgt nvelni kell. (Ezt kisebb leveg-kiegyenlt fvkval rjk, pl. 80-as nagysg.) Ha nem ll fenn jelents javuls, akkor a ffvkt vltoztathatjuk 130-ra, s a leveg-kiegyenlt fvkkkal vgezzk el a finombelltst. Elszr 110, majd 100-90-80 szmozs leveg-kiegyenlt fvkt prbljunk meg alkalmazni. A porlaszt egyb belltsa (zemanyagnv, resjrat, tmenet, szivat) klnben ugyanolyan, mint a szri.
KIPUFOG
Az els dob vltoztatsa felttlenl szksges. A hts dob s a csvezetk azonban vltozatlan marad, felttelezve a tisztasgukat. Az els dob (4. bra) szerint kszl, az eredeti dob talaktsval. A kipuff. dob talaktsnl is gondosan gyelni kell a pontos mrettartsra, mert a legcseklyebb eltrsek is teljestmnycskkenst eredmnyeznek.

4. bra
GYJTSBELLTS, ELEKTROMOS BERENDEZS
A szria motoroknl bevlt 24-os holtpont eltti elgyjtst a sportmotoroknl is vltozatlanul alkalmazzuk. Ms elgyjtsi rtk belltsa semmifle elnyt nem jelent. A nagyobb fordulatszm s a vele jr nagyobb zemi hfok miatt ajnlatos az j tpus "Novotex" (- ilyen lehet mg forgalomban? - a szerk.) megszakt-kalapcsot hasznlni. (ltalban nagyobb ignybevteleknl ajnlatos az RM-18-300 jel Isolator gyertyt hasznlni.) Norml kzlekedsnl, ill. tli zemnl pedig az M-18-260 jel gyertya az elnys. A magas hrtk gyertyk ugyanis a cseklyebb terhelsnl knnyen olajosodnak. Tovbbi tancs mg, hogy a dinam kszjtrcsjt pontosan egyenslyozzuk ki. A kiegyenslyozatlan dinam kszjtrcsa a sportmotor nagyobb fordulatszma miatt esetleg a dinamtart trshez vezet.
HTS
A ventiltor a sportmotor rszre is elegend htlevegt biztost. Azon vltoztatni nem kell. Ugyangy a hts levegterel lemez eltvoltsa sem szksges. A motorbl a ftdobba kapcsolt csvezetket pedig semmikppen sem szabad levenni!
ZEMANYAG S FOGYASZTS
A sportmotorhoz minl nagyobb oktnszm keverket tankoljunk 1:33 arnyban. (rdemes 95-st, esetleg 98-ast, s Castrol TTS-t tankolni. - a szerk.) A kttem motorok fogyasztsa - mint tudjuk - ersen fgg a vezetsi stlustl. Amennyiben a szria-Trabant menetteljestmnyeit nem lpjk tl, a fogyaszts a sport-vltozatnl sem nvekszik. Ha viszont a fokozott teljestmnyt rendszeresen kihasznljuk, termszetesen nagyobb fogyasztssal (kb. 10 l/100 km) kell szmolni. Sok esetben a jobb gyorsuls, a plusz-sebessg megr nmi kltsgklnbzetet, mrpedig a lertak alapjn talaktott Trabant-motor ezeket az elnyket kpes nyjtani.
|